Jak se lze poznávat prostřednictvím vlastních vytvořených obrazů za pomoci arteterapie, artefiletiky a dalších přístupů, které využívají proces tvorby, jedinečný výtvarný artefakt...
Schrödingerův institut připravil v rumburské tančírně Balahala 22. července přednášku z cyklu komunitně osvětového setkávání na téma Arteterapie - "Cesta k sobě, cesta ven".
Se speciálním pedagogem, psychoterapeutem, arteterapeutem Mgr. Zdeňkem Staňkem, Ph.D. jsme si povídali o tom, zda má význam v dnešní době tvořit ručně, když existují nové digitální technologie. Co je smyslem arteterapie či artefiletiky a specifických metod, které využívají kromě jiného výtvarný artefakt. K čemu nás může tvořivý výtvarný proces dovést a co můžeme v individuální skutečnosti skrze tvorbu a dialog prožívat a získávat. Zamysleli jsme se nad tím, zda máme tendence rozvíjet sebepoznávání anebo se necháváme raději ovlivňovat z vnějšku. Co je nám podsouváno a co je naše vlastní. V neposlední řadě jsme otevřeli otázky, zda vnímáme, co se s námi celkově děje a jak na nás společnost působí. Jaký smysl dát životu ve 21. století a co je nutností.
Přednáška se uskutečnila v rámci projektu Šablony II a byla podpořena MŠMT a EU.