Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

Jitka Čapková: Výtvarný ateliér bude otevřený dětem, dospělým i seniorům


07.10.2016
Víte, že v Rumburku bude nový výtvarný ateliér? Jeho vznik a provoz má na starosti Jitka Čapková, která se výtvarnému umění věnuje již mnoho let. Múzická Akademie Šluknovska se tak naplno rozjíždí a v obsáhlém rozhovoru se dočtete, co všechno se pro výtvarné duše na Šluknovsku chystá.
Jaká je Vaše úloha ve Schrödingerově institutu?
Já jsem se do institutu zapojila v době rozšiřování jeho působnosti. Cílem je, aby se Múzická Akademie Šluknovska rozšířila o výtvarnou sekci v Rumburku. Měla bych mít na starosti rozjezd a fungování výtvarné části MAŠ. Nabídka přišla ve správnou chvíli, protože jsem zrovna plánovala změnit zaměstnání, ale přitom se stále věnovat výtvarnému umění. Jsem učitelka, takže tohle je pro mě výborná příležitost, jak svoje povolání a zkušenosti využít dál.

Jak jste se k institutu dostala?
Znám ho vlastně od úplného začátku. Moje děti prošly varnsdorfským gymnáziem, takže znám samotné zakladatele institutu. O jeho fungování a náplni vím i ze školy v Krásné Lípě, kde se uchytila basketbalová akademie. S paní ředitelkou Doušovou jsme se znaly už dřív a v minulém roce se nám podařilo domluvit spolupráci. Mluvili jsme o tom, že by se institut rád věnoval výtvarné sekci a paní ředitelka mi nabídla, jestli bych se nechtěla připojit.

Už máte vybrané místo, kde bude mít MAŠ středisko?
Schrödingerův institut si k tomuto účelu pronajme ateliér, jsme těsně před uzavřením smlouvy s panem Knazovičem – truhlářem, který nám v tomto ohledu vyšel nesmírně vstříc. Zpočátku jsem trochu váhala, protože jsem si představovala něco většího a něco ne tak krásného, jelikož si nejsem jistá, jestli si pan truhlář dokáže představit, co všechno se může stát ve výtvarném ateliéru. (smích) Výtvarný ateliér bude tedy v rumburské Žitné ulici, konkrétně v klidném místě mezi grafickým studiem a truhlárnou.

Co se bude v ateliéru dít?
Měly by tam probíhat výtvarné kurzy, které chceme nabídnout dětem, dospělým i seniorům. Všelijakých projektů a nápadů mám v hlavě plno. Hlavní úkol zní jasně: věnovat se dětem, nabídnout jim možnost, kde se realizovat, objevit, co je baví, a rozvinout svůj talent. Můžeme děti připravovat na výtvarné střední školy, to se uvidí podle zájmu. Ale není to tak, že by byl ateliér jen pro lidi, kteří vědí, že je výtvarné umění zajímá. Často není úplně jednoduché přijít na to, že vás něco takového láká.  

Vidím tu zájem o výtvarné kurzy i z řad veřejnosti, ať už jde o nějakou formu relaxace nebo zdokonalování se ve výtvarných technikách. Ráda bych se věnovala také seniorům a maminkám s dětmi. Institut prostě nabídne krásné zázemí a všechno ostatní je na nás všech.

Můžete popsat, jak ateliér konkrétně vypadá?
Jedná se o jednopodlažní budovu. V přízemí je obrovský otevřený prostor, kde jsou velká okna. Stávající koberec dáme odtamtud pryč, bude tam jen natřená betonová podlaha, takže by měly jít realizovat mnohé projekty s barvami. Měla jsem trochu nedůvěru v osvětlení, ale to se nám s panem majitelem podařilo vyřešit. Bude to velký otevřený prostor, kde by mělo jít dělat téměř vše.
Horní část ateliéru využijeme k prezentacím a přednáškám. Mám mnoho kontaktů na zajímavé lidi z výtvarného okolí, tak se mi je snad podaří pozvat k nám. Mohou se tam konat i workshopy, kde se nenadělá tolik nepořádku. Místo je navíc přizpůsobené pro promítání a dovedu si tam představit odpočinkovou zónu pro děti. Bude to opravdu příjemné místo k setkávání, tvoření a odpočinku.

Plánujete v ateliéru pořádat větší akce?
Tou hlavní akcí budou dny otevřených dveří, lidé si vyzkouší několik technik a zároveň je budeme informovat o chodu akademie.
Institut nabízí aktivity pro děti i v době, kdy jsou prázdniny, takže bych chtěla už o těch podzimních naplánovat tvořivá dopoledne. Rádi bychom také v adventní době uspořádali předvánoční dílny.

Bude o výtvarný ateliér mezi lidmi zájem?
Myslím si, že ano. Jedenáct let jsem učila na základní škole, vedla jsem výtvarné kroužky a viděla jsem, že zájem je. Z vlastní zkušenosti vím, že je problém, když děti musí dojíždět. Rumburk je relativně velké město, a pokud tu bude nabídka, lidé si ateliér najdou.

Koho plánujete zapojit do práce v akademii?
Zatím jsem v MAŠ já a Terezka Pecháčková, která má svoje projekty pro studenty ve Varnsdorfu. Jestli se to ještě nějak vyvine dál, to rozhodne čas.

Máte už připravené konkrétní kroužky?
Když bych to měla popsat v základních obrysech, představuji si, že se v ateliéru budou rozvíjet dva směry. Jedna skupina aktivit se bude soustředit na zdokonalování toho, co už účastníci kurzů umí nebo by se chtěli naučit. Kresba, malba, grafika, s tím vším budeme pracovat. Samozřejmě propojíme i dějiny výtvarného umění a současné umění. Druhá linie by byla pro člověka, který chce relaxovat nebo si jen něco vyzkoušet.

Jak to vypadá s náborem do akademie?
Když jsem přemýšlela, jestli je práce v ateliéru pro mě vhodná, zajímala jsem se, v čem bude akademie jiná v porovnání se základní uměleckou školou. A to už vím. Nejsem si jistá, kolik dětí je celkově ve výběžku, ale umím si představit, jaké procento z nich chodí do ZUŠky. ZUŠka si vybírá děti, věnuje se jim dlouhodobě a pěstuje v nich vlohy. Akademie tu je pro spoustu dalších dětí, které by se výtvarnu rády věnovaly. Je to i o tom, že kurzy Schrödingerova institutu jsou dotované, což tvoří opravdu významnou část nabídky, budeme dostupní všem. Plánujeme vybírat jen malé částky ve srovnání s jinými výtvarnými kurzy, které jsou dostupné třeba v Liberci a širším okolí.

Abych úplně odpověděla na otázku – s náborem do akademie jsme vlastně začali už teď. Mám představu, že dopolední doba by byla vyhrazena pro seniory, odpoledne pro děti a večer budou v ateliéru dospělí.

Kde jste působila před institutem?
Učila jsem na základní škole v Krásné Lípě český jazyk a výtvarnou výchovu. To bylo vlastně moje jediné dlouhodobé zaměstnání, předtím jsem čerpala mateřskou dovolenou a učila na základní umělecké škole v Ústí nad Labem. Celou dobu se tedy snažím věnovat výtvarným oborům a dětem.

Baví Vás práce s dětmi?
Ano, to by snad ani jinak nešlo. Nic jiného jsem ani v životě nedělala, věnovala jsem se jak svým, tak školním dětem. Tady musím říct, že se mi moc líbí přístup Schrödingerova institutu. Nejenom původní myšlenka pomáhat dětem, které mají nějak znevýhodněnou startovní pozici, ale vůbec zájem o každého jednotlivého člena. To je něco, co mi ve školství chybělo a nedaří se to v tuhém školském systému realizovat. Když přijde člověk s jinými a moderními názory, většinou ho systém semele. Nutno dodat, že změnit něco důležitého je opravdu těžká práce.

Vy sama také výtvarně tvoříte?
Vyrábím v podstatě cokoliv, co mě zrovna napadne. Mám ráda moderní výtvarné umění, baví mě kombinovat tradiční výtvarné techniky netradičním způsobem. Moji oblíbení tvůrci jsou ti, které zajímá i přesah děl, ať už třeba do ekologie nebo sociálních témat. Při učitelském povolání jsem neměla moc času, takže ateliér bude výzvou i pro mě.
Také si myslím, že je skvělé, když máte možnost vidět člověka, který vás vede, při samotné práci. To jsem velmi oceňovala na vysoké škole, chodili jsme s vyučujícími diskutovat do ateliéru o tom, co tam ten člověk zrovna vymýšlí a proč ta myšlenka dopadne zrovna tím jistým způsobem a ne jinak.

Jak jste se vůbec dostala do Šluknovského výběžku?
Pocházím z Jablonce nad Nisou, to je vlastně druhý výběžek. Studovala jsem na škole v Ústí nad Labem a tam se seznámila se svým budoucím manželem. Rozhodli jsme se přestěhovat do Šluknovského výběžku, ten kraj se nám opravdu líbil. Já mám ráda i Ústí, ale naše v té době malá dcera trpěla zdravotními problémy, tenkrát tam bylo opravdu špatné ovzduší, takže stěhování sem řešilo všechno.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ SE KONÁ 14. - 15. 10. 2016 OD 9:00 DO 18:00
ateliér najdete na adrese Žitná 1206, Rumburk 

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů

Přihlášky na akce

Všechny přihlášky
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk