Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

21.05.2015
Jak jsme dětem minulý měsíc slíbili, další basketbalový turnaj naší akademie proběhl 20. května ve Šluknově. Děti se tentokrát sešly ve skutečně hojném počtu 60 účastníků, a přestože některé prvky turnaje byly stejné, ve velké míře šlo o velký experiment. Proč? To se dočtete v článku!
Základní stavební prvky turnaje, kde jde v první řadě o co největší zážitek ze hry a časté držení míče všemi hráči, jsme shrnuli v posledním dubnovém článku. Do budoucna jsme se rozhodli experimentovat s tímto typem turnaje ještě mnohem více. S naší velmi velkou základnou si můžeme dovolit upřednostnit spíše individuální rozvoj dovedností a schopností našich dětí. Jedná se však o dosud nevídanou záležitost vedle oficiálních soutěží České basketbalové federace, proto spoustu prvků musíme vytvářet za pochodu a hlavně správně vyhodnocovat jejich užitečnost.
Cíl je jasný – užít si basketbal a podněcovat hráčský rozvoj
Aby si děti mohly zahrát jakžtakž vyrovnaně, počáteční rozdělení týmů proběhlo podle výsledků z minulého turnaje. Snažili jsme se tím vytvořit co nejvíce vyrovnané týmy a zajistit jim tak lepší herní zážitek.
Druhou změnou byla pravidla, která jsme si upravili ve prospěch pojetí rozhodčích coby nápomocných rádců – tedy rozhodčích, kteří dětem spíše radí, co a jak a varují je, že do budoucna budou jejich počínání posuzovat podle starých známých pravidel basketbalu. Snad tím u dětí pomůžeme vyvolat jiný, pozitivnější dojem, než jaký mohou mít v případě čistě represivních a restriktivních sudí. Posuďte sami, zda nám takto nastavená pravidla pomohou dosáhnout námi sledovaných cílů:
      -  Hraje se 4 na 4; 2 x 5 minut; 1 minuta poločas; beze změny stran;
      -  Tým vedoucí v utkání o deset a více bodů hraje v oslabení, o jednoho hráče, kterého určí rozhodčí, do rozdílu pěti a méně                   bodů
Ostatní pravidla jsou plně v režii rozhodčích, kteří přihlédnou:
Na bezpečnost
K věku a k úrovni osvojených dovedností, tak aby byla hra co nejméně přerušovaná.
K oficiálním pravidlům
Každý v něčem vyniká, každý tedy může zvítězit
Dalším prvkem, který bychom v našich rozvojových turnajích BAŠ chtěli uplatňovat je vyhodnocení a vyzdvižení určitého aspektu hry, v němž ten který tým vynikal. Proto jsme tentokrát museli provádět standardní technický zápis, který nám na konci posloužil k součtu jednotlivých statistik.
Pro týmy jsme tak měli připravených 13 kategorií, za něž mohly dosáhnout svého dovednostního vítězství. Jednalo se o nejlépe spolupracující týmy, nejlépe střílející, nejlépe bránící, doskakující, atd. Protože je jazykem basketbalu angličtina, a my své svěřence chceme opravdu rozvíjet, vyrobili jsme jim tyto týmové ‚trofeje‘ dvojjazyčně.
Jde o určité novum oproti tradičnímu dělení týmů dle celkových, bodových zisků. Rádi bychom tak v soutěži orientované na rozvoj podpořili pozitivní hodnocení našich dětí.
Do budoucna nás čeká stále spousta výzev
Jakých? Především organizačních. Koordinovat tak velké množství dětí a týmů, oblékat je do dresů dle rozdělení, kontrolovat jejich nástup na hřiště, zapisovat každou provedenou přihrávku a vše správně vyhodnotit u 12 týmů v časovém rámci 3 hodin jinak vyčleněných na regulérní trénink je zkrátka oříšek. Někdy se zdá, že hra 4 na 4 je stále ještě příliš komplikovaná, ale příznivější 3 na 3 bychom zatím stávajícími kapacitami bohužel zorganizovat nedokázali.
Další výzvou je určitě dovednostní potenciál našich dětí, které nyní běžně trénují jen jedenkrát týdně. To je zoufale málo. Je to však dáno dostupností tréninkových prostor a také kvalifikovaných trenérů, kteří by byli sto objíždět tak rozsáhlý akční rádius Šluknovského výběžku. Doufejme, že nám na následující sezónu paní ředitelky a páni ředitelé škol, ve kterých trénujeme, vyjdou vstříc a umožní nám se dětem o to více věnovat. Rádi bychom, aby varnsdorfskému družstvu pravidelně a dlouhodobě trénovaných hráčů mohli čelit více vyrovnaným způsobem. Bude to pak o to lepší a záživnější zkušenost pro všechny.

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů

Přihlášky na akce

Všechny přihlášky
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk