Přednáška byla zaměřena na širokou veřejnost a jejím cílem bylo seznámit posluchače s tím, jak vypadá práce duchovního kaplana, jaký je její smysl a jaký je rozdíl mezi duchovní péčí a péči psychologa.
Posluchači se také dozvěděli, jak osoby odsouzené k doživotí reagují na svůj trest, jak prožívají svou vinu, jaký je vztah k jejich obětem a k jejich životu za mřížemi bez naděje na svobodu.
Práce je to nelehká a ne každý ji dokáže zvládnout. Dnes a denně se setkávat s lidmi, kteří k lásce a laskavosti mají neskutečně daleko, s lidmi, pro něž vražda a násilí je tak běžné, jako pro jiného sport či návštěva kina.
Zbyněk Pavienský své posluchače nadchnul svým vyprávěním a diskuze, která se rozvinula po přednášce, byla delší, než samotná přednáška. Téma od doživotně odsouzených se pomalu přesunulo k problematice násilí ve společnosti i v rodinách a k problematice péče o oběti těchto násilných trestných činů, o smysluplnosti trestu smrti a o ochraně společnosti před lidmi, kteří ji a její členy ohrožují.
Přednáška byla hrazena z dotačních prostředků MŠMT a EU, v rámci projektu Šablony II.
Gabriela Doušová