Trápení dnešních dospívajících dětí jsou pro rodiče velkou neznámou.
Nejistota při hledání vlastní pohlavní identity, touha po změně pohlaví u dospívajících i u dětíčasto mladších dvanácti let, a deprese a psychické problémy z toho plynoucí, zaplavily dnešnímladou generaci v nebývalém měřítku. Jen ve Švédsku během deseti posledních let vzrostl počet případů náctiletých, kteří řešili čiřeší tento závažný problém o 1280 %! Jak je na tom Česká republika teď, na to neexistuje relevantní odpověď, ale učitelé, školnípsychologové, pedagogicko – psychologické porady ale i sexuologové a další odborníci seshodují, že počty dětí s nevyjasněnou pohlavní identitou masivně narůstají. Dospělí tak stojí před problémem svých dětí, který neznají ani z vlastní zkušenosti, ani z vyprávění. Neumí si odpovědět na otázky, odkud pramení nejistota dospívajícího při jeho pohlavní identifikaci? Jak mladý člověk pozná, že opravdu není tím, za koho se celý život považoval? Jak mu mohou pomoci jeho nejbližší? Jak na tento problém má reagovat rodič nebo škola, jak mladému člověku neublížit, a naopak, jak pomoci?
Na tuto problematiku byl zaměřen odborný seminář pro více než dvě desítky odborníků z řad pedagogů, školních psychologů a výchovných poradců, školních kaplanů a pracovníků pedagogicko psychologické poraden., který v říjnu v tančírně Balahala v Rumburku pořádal Schrödingerův institut. Přednášející Mgr. Hana Imlaufová, speciální pedagožka a rodinná terapeutka z Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze se tomuto tématu dlouhodobě věnuje a a její seminář v Rumburku byl zaměřen především na pochopení toho, co se odehrává v mysli i duši mladého člověka, jakými zmatky a nejistotami prochází a jak ho mohou dospělí citlivě a uvážlivě tímto těžkým obdobím provázet.
Přednášející neodsuzuje ty, kteří si nejsou jistí svou pohlavní identitou, ani ty, kteří již vědí, že ve svém těle jsou někým jiným, a vydávají se na cestu k tranzici, ale poukazuje na možné chyby v usuzování dospělých, kteří se mnohdy nad mladými rozčilují a zatracují ho, mnohdy celý problém bagatelizují nebo se mladému člověku vysmívají anebo s ním o těchto věcech mluvit nechtějí. Hana Imlaufová ale také poukazuje na ty, kteří ve snaze mladému člověku pomoci a zbavit ho trápení a stresů při hledání sebe samého celý proces urychlí, nedají mu možnost dojít ke zralé a vědomé úvaze a již v raném věku ho podrobují hormonální přípravě ke změně pohlaví, která je nevratným procesem.
Během semináře se posluchači seznámili i s dvěma reálnými příklady mladých, kteří si nebyli jistí svou pohlavní identitou, a při skupinové práci si vyzkoušeli pozici psychologa, který hledá příčiny této nejistoty, a který musí svému klientovi pomoci najít řešení. Samotný seminář přinesl posluchačům náležitý vhled do této problematiky, a ačkoliv na mnoho otázek odpověděl, mnoho dalších otázek se nabízí. Jejich odpovědi jsou však tématem jiného semináře.