„Druhá etapa zahrnuje rekonstrukce elektroinstalací, rozvodů vody, plynu a topení, které pocházejí z osmdesátých let minulého století, ale také dřevěných podlah, repasování dřevěných dveří a zárubní, omítek, výměnu oken, plynového kotle a vodárny a dalších,“ uvedla ředitelka Schrödingerova institutu Gabriela Doušová.
Do těchto prací investují Boromejky více než pět milionů korun. O další finanční podporu požádala kongregace ve spolupráci se Schrödingerovým institutem a za podpory biskupa Litoměřické diecéze o. Jana Baxanta německý nadační fond Renovabis.
Jejich žádost byla úspěšná a Renovabis přispěl na obnovu této nádherné budovy částkou 180 tisíc Eur. „Bez pomoci sester Boromejek a nadace Renovabis by tento dům spadl,“ uvedla Gabriela Doušová, ale podotýká, že sehnat dostatek financí na opravy nebylo jednoduché.
„Uvědomujeme si, jak významná pomoc ze strany sester Boromejek to je. Spravují pražskou nemocnici Pod Petřínem, mají celou řadu dalších budov, o které se musí starat a financovat jejich opravy, a o to více si vážím toho, že ainvestovaly i opravy jiříkovského kláštera, abychom my měli kde pracovat s dětmi,“ netají se vděčností ředitelka SI.
Ale na pomoc Schrödingerovu institutu přispěchaly i další organizace. Ze statisícové dotace z Nadace ČEZ mohl Schrödingerův institut pořídit do kláštera zcela novou kuchyň i s moderními spotřebiči, vybavení kuchyně nádobím pak pořídil institut z dotace ve výši padesát tisíc korun od města Jiříkova.
„Jsme nadšení tím, kolik lidí a kolik organizací nám pomáhá uskutečnit náš sen, zachránit klášter a vrátit se sem k práci s dětmi, a za to jim všem moc děkujeme,“ netají se svou vděčností Gabriela Doušová. Život do kláštera by se měl vrátit před letními prázdninami. V dubnu by měla proběhnout kolaudace a během následujících měsíců bude institut muset budovu vybavit potřebným zařízením a nábytkem.
Ve třetí etapě by pak měla být vybudována zateplená půdní vestavba, kde by měl být malý divadelní a filmový sál, konferenční a výstavní místnost, sklady a další zařízení. Součástí této části etapy je i rekonstrukce fasády budovy. Kdy se podaří tuto část oprav dokončit, záleží na tom, kdy se podaří sehnat další potřebné finance. Klášteru také neodmyslitelně patří i krásná kaple nejsvětějšího srdce Ježíšova, a i ta by potřebovala opravit. Je zde nutné udělat nové elektroinstalace, topení do lavic, výmalby, ale také by sem měl vrátit oltář, který zmizel v osmdesátých letech a nikdo neví kde je, stejně jako lustr, který byl nahrazen obyčejným svítidlem poté, co původní několikaramenný lustr nenávratně zmizel. Opravy by si zasloužily i nádherné vitráže staré přes sto let. „Vidět klášter a kapli v plné kráse je můj sen,“ vysvětluje ředitelka institutu: „Zatímco klášter bude určen pro práci s dětmi v jejich volném čase, a to od těch nejmenších, dvouletých, až po ty nejstarší, kaple by měla stále sloužit jako duchovní místo pro mše svaté a setkávání křesťanů, a se svolením sester Boromejek a Litoměřické diecéze i jako místo, kde by se mohly konat koncerty duchovní a vážné hudby, přednášky a čtení z knih a další podobné kulturní akce,“ dodává Gabriela Doušová.
Rekonstrukci kláštera financuje Kongregace sv. Karla Boromejského a finančně ji podporuje Německý nadační fond Renovabis, Nadace ČEZ a Město Jiříkov.