Volejte  +420 603 245 775   •   Kontakty

O NÁS: Matěj Jindřich: "Některé děti mají problém se zapotit."


15.06.2016
Na základních školách ve Šluknovském výběžku teď frčí nový hit – cyklocirkus z dílny Schrödingerova institutu. V rozhovoru jsme vyzpovídali toho nejpovolanějšího člověka a to Matěje Jindřicha, který působí jako gestor Cyklistické Akademie Šluknovska (CAŠ). Matěj mimo jiné vysvětluje, na jakém principu cyklocirkus funguje a jak je to s kondičkou dnešních dětí.
Když se řekne cyklocirkus, většina lidí si nejspíš představí cyklisty, kteří na kolech vyvádějí všelijaké cirkusové kousky. Jenže co cyklocirkus v podání Schrödingerova institutu doopravdy je?
Cyklocirkus je projekt, který jsme vytvořili s Janou Trojanovou. Je to program pro děti, který začal vloni; funguje to vlastně tak, že základním školám nabízíme cyklistický program na dopoledne nebo odpoledne. Učíme tam základy jízdy na kole, děti brzdí, otáčí se, máme plastové překážky, které objíždějí, přejíždějí, můžou si zkusit slalom. Máme i dřevěné překážky, které jsou technicky náročnější, jde o palety, prkna či houpačku. Teď vytváříme ještě nové překážky a tohle všechno nabízíme i jako doprovodný program k různým akcím, cyklistickým závodům a podobně.

Takže pro děti na základních školách by měl cyklocirkus sloužit jako první seznámení se s kolem, aby si to ošahaly, vyzkoušely? 
Většina dětí už na kole umí jezdit, samozřejmě některé ne, protože kolo nemají všichni. Je to tedy různé, někdo řádí, užívá si, jiný se učí základy a seznamuje se s kolem. Hlavně třeba s brzdami, aby uměly bezpečně zastavit a bezpečně se rozjet, což se jim pak nesmírně hodí do provozu. Takhle si to všechno můžou vyzkoušet v bezpečí a v klidu.

Pro jak staré děti cyklocirkus funguje?
Většinou jsme měli první stupeň, tam je to asi nejúčinnější. Nutno dodat, že před každým kroužkem ještě pořádáme cykloškolku, tam nemáme dřevěné překážky, ale kuželky a další jiné pomůcky, tam také učíme děti zastavovat a všechny tyhle dovednosti. Tyhle školky fungují ve Varnsdorfu, Rumburku a v Dolní Poustevně před každým cyklistickým kroužkem.

Jaký je zatím ohlas na cyklocirkus? Přijali to třeba rodiče s radostí, že se v tomhle směru bude dětem někdo na škole věnovat?
Tak celkově tu žádný cyklistický kroužek, který by se věnoval malým dětem ve výuce jízdy na kole, nebyl, takže nás napadlo, že by bylo výhodné, kdybychom tohle na základkách zkusili. Děti si z toho můžou odnést jen dobré vzpomínky a buď se nějak dál rozvíjet, nebo si to užít a najít si ke kolu alespoň rekreační vztah. Důležité je, aby poznaly, že pro ně kolo může být dobrý relax a zábava, tak se odvíjejí i naše kroužky, nemáme to nastavené výkonnostně, ale spíš tak, aby to každého bavilo. Kdo si chce mezi sebou zazávodit, může, někdo se jezdí jenom tak kochat a užívat si.

Jak je na tom nyní CAŠ, jak funguje?
Máme teď pravidelné aktivity ve Varnsdorfu, Starých Křečanech, Dolní Poustevně, Rumburku, Mikulášovicích a v Horním Jindřichově. Všude nabízíme cyklistický kroužek před kterým je cyklistická školka, ta bývá hodinu, po ní následuje vyjížďka dle dětí, počasí, ta trvá okolo dvou hodin. Užijí si to vždycky všechny výkonnostní kategorie, takže spokojenost na všech frontách.

Kolik kilometrů na takovém kroužku najezdíte?
Je to podle terénu, kam vyrazíme, děti z Rumburku rádi jezdí tady na Dymník, takže to není na kilometry, ale na zážitky. Většinou se vejdeme do dvaceti kilometrů.

Jak staré děti chodí na cyklistické kroužky?
Vlastně tu máme děti od první třídy až po třináctiletý borce.

Když bych chtěl chodit do cyklistického kroužku, budu něco platit?
Ne, člověk musí jen být členem Schrödingerova institutu a zaplatit členský příspěvek, což je 200 Kč na školní rok. Ještě je v tom zahrnutý pronájem tělocvičen, protože někde nám je neposkytují zadarmo, takže v zimě máme různá pohybová cvičení a podobně, tudíž cyklistický kroužek funguje i v zimě.

Musí mít všichni kola nebo je půjčujete?
Máme kola všech velikostí, takže po domluvě s námi je můžeme zapůjčit, samozřejmě i s helmou. Kola půjčujme i na akcích, kam právě přijíždíme s tím cyklocirkusem. Na základních školách byl právě ten problém, že ne každý má kolo a taky kde je ve škole schovat, když si je tam vezmou. Samozřejmě je nejlepší, když má dítě vlastní kolo a jezdí na něm.

Mají děti vůbec zájem jezdit na kole?
To mají, ale zase jak kdo. Některé mají problém se zapotit. Jakmile se zadýchají, tak už slézají z kola nebo zpomalují, neumí se zmáčknout. Každý kopec ale nakonec překonají, třeba ho přejdou, ale překonají a jede se dál.

Je vůbec tady ve výběžku vhodný terén na kolo?
Podle mě určitě, tady se obecně hodně jezdí na kole. Já jsem vyznavač terénní jízdy, máme tady hned za rohem Lužické hory, tam je těch terénů hodně. Ještě blíž je třeba ten Dymník v Rumburku. I dál ve výběžku, například okolo Šluknova, jsou parádní stezky jak pro děti, tak pro dospělé.

Pořádáte s akademií nějaké závody, soutěže a podobné věci?
Snažíme se pořádat dětské závody v rámci různých dospěláckých závodů, dělali jsme to na Hrádku při crosscountry a stejně tak budeme tady v Rumburku spolupracovat v rámci crosscountry. Teď bychom chtěli v rámci Zeleňáku uspořádat velký dětský závod, tak uvidíme. K tomu máme s Janou Trojanovou přes léto pobytové tábory, příměstské tábory a v srpnu bychom rádi udělali cykloexpedici, což je pětidenní putování na kolech, kdy děti jedou čistě jen s lahví na pití a s batůžkem, všechno ostatní se vozí v autě a přejíždí se z místa na místo. 

Taky pořádáme pro veřejnost různé akce, teď v květnu to byla Labská cyklostezka a akce Rumburk – Bad Schandau.  Během té Labské cyklostezky jsme účastníky odvezli do Litoměřic, oni si to na kolech sjeli podél Labe do Děčína, tam jsme je zase vyzvedli a i s kolem dopravili domů. Navíc jsme nedávno vytvořili orientační závod v rámci Cyklodne s Falknštejnem, účastníci měli mapu a objížděli stanoviště, kde sbírali body.

Kolik teď máte v akademii lidí?
Máme asi pět tutorů, moc nás není, ale zvládáme pokrýt Dolní Poustevnu, v Mikulášovicích bychom to chtěli rozjet, pak to je Šluknov, Staré Křečany, Rumburk, Horní Jindřichov a Varnsdorf. Máme pokrytý celý výběžek.

A nakonec jedna osobnější otázka: jak jste pronikl do funkce gestora v našem institutu?
Do Schrödingerova institutu jsem se dostal asi před rokem a půl, když jsme s Martinem Smrčkou pořádali pro děti lyžařské zájezdy, kdy jsme vypravili autobus s dětmi a vyrazilo se na Tanvaldský Špičák a my jako instruktoři jsme s dětma lyžovali. S Janou Trojanovou jsem pak spolupracoval na Zimě s kočkou a tak nějak jsem do institutu zapadnul.

Tak to vypadá, že máme hotovo…
…já bych ještě hrozně rád pozval všechny mezi nás. Kdokoli by měl zájem si náš kroužek vyzkoušet nebo se s námi jen tak projet, tak ho rádi přivítáme!

Nejbližší akce

Další dny
Výtvarný kurz - malba akrylem motiv Gorila 22.09.2024 Rumburk, Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386
Výtvarný kurz olejomalba krajinka 19.10.2024 Rumburk, Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386
Výtvarný kurz akvarel motýl 19.10.2024 Rumburk, Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386
Výtvarný kurz olejomalba Krajina "Dubínek" 23.11.2024 Rumburk, Výtvarný ateliér, Třída 9. května 1386

Novinky e-mailem

Přihlášením souhlasíte
se zpracovaním osobních údajů

Přihlášky na akce

Všechny přihlášky
Volejte +420 603 245 775 nebo +420 413 034 800  •  Kontakty
Napište sekretariat@sinstitut.cz
Sídlo: Londýnská 562, 407 53 Jiříkov
Zasílací adresa: Palackého 205, 408 01 Rumburk